DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 359528-1,53%
İstanbul
23°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şeker hastalığınız kalıcı körlüğe neden olmasın

Şeker hastalığınız kalıcı körlüğe neden olmasın

Temmuz 17, 2021 08:12
Şeker hastalığınız kalıcı körlüğe neden olmasın
0

BEĞENDİM

Birçok hastalık, tedavisinde geç kalınması durumunda hayatımızı etkileyecek sonuçlara yol açıyor. Bunlardan biri de göz tansiyonu… Yaygın bir sıhhat sorunu olan göz tansiyonu tedavi edilmediğinde körlüğe yol açabiliyor. Beğenilen hissedilen rahatsızlıklar genelde ikinci plana atılıyor ve var olan hastalıkların tedavi sürecini direkt etkiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, şeker hastalığına bağlı gelişebilen göz tansiyonu hakkında değerli bilgiler aktardı.

Göz tansiyonunun belirtileri

Göz tansiyonu göz içi basıncının yükselip görme sonunu tahrip etmesi durumudur. Olağan bir beğenilen göz sıvısı daima üretilir ve sonrasında istikrarlı bir halde boşaltılır. Bu sayede göz içi basıncı olması gereken düzeyde kalır. Göz içi basıncı artarsa göz sonları ve damarları üzerinde baskı da artar. Göz sonu vakitle zayıflar ve körlüğe yol açar.

Göz tansiyonu her yaşta görülebilmekle birlikte çoklukla 40 yaş üzerinde sıkça görülmektedir. Yaş ilerledikçe göz tansiyonu riski de artmaktadır. İşte, göz tansiyonunun belirtileri;

– Görme duyusunun azalması,

– Beğenilen kızarıklık,

– Şiddetli göz ağrısı,

– Bulanık görme,

– Mide bulantısı,

– Kusma göz tansiyonunun belirtilerindendir.

Tetikleyici durumlardan kimileri

Bilhassa ileri yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz tansiyonu erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. İşte göz tansiyonuna neden olan faktörler;

– Genetik faktörler,

– İnce kornea,

– Şeker hastalığı,

– Yaşlılık,

– Kansızlık,

– Miyop yahut hipermetrop.

Göz tansiyonunun olağan düzeyi 10-20 mmHg ortasındadır. Göz tansiyonu hududu 20’yi geçerse hastalığa dair belirtiler ortaya çıkmaya başlayabilir. En ülkü göz tansiyonu pahası ise 17 mHGg olmalıdır.

Tedavisi mümkün mü

Göz tansiyonuna erken teşhis koyulduğunda ilaçla tedavisi mümkündür. Göz içi sonlarının fazla ziyan görmediği durumlarda sonları korumak için damla tedavisi uygulanmaktadır. Damlalar hem göz tansiyonunu düşürür hem de göz içinde üretilen sıvının dengelenmesini sağlar.

Damla tedavisinin yetmediği durumlarda lazer tedavisine başvurulmaktadır. Lazer tedavisi ile göz tansiyonu dengelenir ve göz içindeki fazla sıvı boşaltılır.

Her iki tedavinin de tahlil olamadığı durumlar da ise cerrahi yollara başvurulmaktadır. Beğenilen biriken sıvının gözden çıkması için yeni bir kanal açılmaktadır. Göz sonları fazlaca tahrip olmuş bireylerde bu metot uygulanmaktadır.

Göz tansiyonu olan bireyler çok ölçüde olmamak kuralıyla tertipli olarak karabaş otu, bakla, domates, havuç, çörekotu tüketerek göz tansiyonlarının dengelenmesini ve göz sıhhatlerini muhafazayı sağlayabilirler.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.