DOLAR 16,2817 -3.59%
EURO 17,2886 -3.49%
ALTIN 949,87-4,24
BITCOIN 344990-4,74%
İstanbul
22°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sabah uyandığınızda beliniz ağrıyorsa dikkat

Sabah uyandığınızda beliniz ağrıyorsa dikkat

Temmuz 24, 2021 21:12
Sabah uyandığınızda beliniz ağrıyorsa dikkat
0

BEĞENDİM

Omurga sıhhatini etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerden biri de uyku konumlarıdır. Yanlış uyku konumları bedende ağrılara neden olabileceği için kişinin hayat kalitesini olumsuz tarafta tesirler ve bir mühlet sonra hareket kısıtlamalarına neden olabilir.

Sabah kalkığınızda beliniz, sırtınız yahut boynunuz ağrıyorsa yanlış konumda uyuyor olabilirsiniz. Ağrılara yahut bozukluklara tahlil bulabilmek ismine öncelikle şuurlu olmak gerekir. Unutmayalım ki yanlış yatış-uyku durumu fıtıklara hatta kireçlenmelere bile neden olabilmektedir. Bel ağrısı uyku kalitesini bozabildiği üzere yanlış yatış durumu da bel yahut boyun ağrısına hatta fıtıklara neden olabilmektedir.

Birtakım yatış konumlarında omurganın doğal kavisleri zorlanabilir yahut çok ve uzun periyodik bası-basınç altında kalabilir. Birebir vakitte obezite üzere nedenler, uyku apnesi yaşanması sonucu çeşitli ağrılara ve yorgunluğa neden olabilmektedir.

Yanlış uyku konumları omurgayı etkiliyor

Omuz, bel ve boyun bölgelerinde ağrı şikayeti olan bireyler için ise yüzüstü uyku konumu önerilmemektedir. Bel fıtığı olanlar için en âlâ uyku konumunun, yan yatış durumu olduğu saptanmıştır. Yan yatış durumunda bacaklar ortasına yastık yerleştirilmelidir. Boyun fıtığı olanların ise sırt üstü ve boyun kavsini destekleyici bir yastık kullanarak yatmaları ülkü olanıdır.

Ülkü bir yatak bedenin gömülmesini engelleyecek sertlikte, beden çizgilerini koruyacak kadar yumuşak olmalı yani doğal eğriliklerin korunmasını sağlayan, eğriliklerin artma ve azalmasına yol açmayan halde tasarlanması gerekir.

Beşerler günün kıymetli bir kısmını yatakta istirahat ederek yani uyuyarak geçirmektedir. Burada emel diskler, tendonlar, kaslar ve eklemlerin basıncın makus tesirinden kurtarılması, rahatlaması adeta nefes almasıdır ki, sonraki gün yeni bir gerilime ve yüklenmeye hazır hale gelebilsin.

Ülkü yatak, beden yapısına uygun olmalı ve denenerek alınmalıdır; beden yatak içinde rahatsız olmamalı, zorlanmamalı, yatağa gömülmemelidir.

Hem çok sert yataklar hem de çok yumuşak yataklar omurlarımızı bir ortada tutan ve destekleyen bağlar, eklemler, kaslar, diskin anulus dediğimiz kapsülü çok derecede gerilir ve bu da her gece tekrarlayarak başımıza istemediğimiz meseleler açabilmektedir.

Her hasta için tek bir yatak tipi hakikat değildir; şahsa, kiloya, rahatsızlığa özel yatak seçilmesi gerekir. Bir müddet kullanıldıktan sonra yataklar devamlı yatılan taraf deforme olmakta, çukurlaşmakta olup başka tarafı değiştirilerek kullanılmalı yahut değiştirilmelidir.

Yanlışsız uyku durumları

Ülkü yatış konumu, sırtüstü yahut sağa-sola yan yatmaktır. Yan durumda hastanın iki bacağı ortasına koyacağı yastık omurga açısından faydalıdır. Yan yatışta dizler ortasına takviye konularak ve dizlerin bükülerek yatılması önerilirken bu yatış konumunun da uyluk gerisindeki kasların kısalmasına neden olabileceği göz önünde tutulmalıdır. Bu kısalma gün içinde dik duruşu bozarak bel ağrısına neden olabilir. Bu nedenle dizlerin bükülerek yatılması durumu mecburi durumlarda ve kısa periyodik olmalıdır. Ayrıyeten Romatoid Artrit hastaları için dizlerin bükülerek yatılması önerilmemektedir.

Yanlış uyku konumları

Bel kavsinin çok derecede artmasına, faset eklemlerin zorlanmasına ve bel ve boyun ağrı yahut fıtıklarına yol açması nedeniyle yüzüstü yatmak katiyen önerilmemektedir. Lakin yüzüstü konumu Ankilozan Spondilit hastaları için tavsiye edilmektedir. Ayrıyeten seyahatlerde dikkatsiz uyunması da bilhassa boyun ağrılarına neden olmakta olup uzun seyahat araçlarının tekrar dizayn edilmesi ehemmiyet arz etmektedir. Uzun seyahatlerde seyahat yastığı kullanılmalıdır. Yüksek yastık kullanılarak yatmak bilhassa boyun ağrılarına açıkça neden olmaktadır. Öbür hastalıklar açısından yüksek yastık ile yatması gereken hastalar ikinci bir ortopedik yastık ile boyun kavsini desteklemelidir.

Bel ağrına olmamak için yatarken yatağa evvel oturulmalı ve yan yatılmalıdır. Şayet sırt üstü yatmak düşünülüyorsa evvel yatağa oturulup yan yatılmalı ve sırt üstü dönülmelidir. Sabahleyin sırt üstü uyanılmış ise evvel yana dönülmeli sonra bacaklarını aşağıya sarkıtırken kol ve dirsekten dayanak alarak omurga doğrultulmalıdır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.