DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 358907-1,84%
İstanbul
23°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Masa başı çalışanları kabusu: Boyun fıtığı

Masa başı çalışanları kabusu: Boyun fıtığı

Haziran 30, 2021 21:12
Masa başı çalışanları kabusu: Boyun fıtığı
0

BEĞENDİM

Teknoloji her geçen gün değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Yanımızdan ayırmadığımız telefonlar, bütün işlerimizi halletmemizi sağlayan bilgisayarlar… Sayısız yararları bulunsa da, sıhhati tehdit eden problemleri da ortaya çıkarıyorlar. Bilhassa de masa başı çalışanları üzere saatlerinizi onlarla geçiriyorsanız. Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Şenay Şıldır, bahisle ilgili değerli bilgiler veriyor.

Boyun fıtığı nedir ve neden ortaya çıkar

Omurga, bedenimizin hareket kabiliyetini ve dik durmasını sağlar, ortalarından omuriliğin geçtiği ve omur (vertebra) denilen 33 kemikten oluşur. Kuvvetli bağ dokusundan oluşan disk içinde omurlardaki baskıyı azaltacak kıkırdak dokusu vardır.

Travmalar, zorlamalar, kazalar yahut yaşlandıkça diskin merkezi su içeriğini kaybetmesi, diskin yastıklama vazifesini eskisi kadar uygun yapamaz duruma getirir. Bu durumda boyun fıtığı ortaya çıkar. Diskin merkezi dış katmandaki bir yırtıktan çıkarak hudutların ve omuriliğin yer aldığı boşluğa taşar ve boyun fıtığı meydana gelir.

Ekseriyetle boyun fıtıkları bedenini çok kullanan 20-40 yaş ortası şahıslarda görülür. Bunun yanı sıra;

– Ağır yük kaldırma,

– İtme hareketinin çok sık yapılması,

– Aksi bir hareket yapma,

– Uzun müddet masa başı işte çalışma,

– Uzun saatler bilgisayar başında oturma,

– Cep telefonunu uzun müddet kullanma

– Travma,

– Trafik kazası geçirme,

– Anne/babada boyun fıtığı olması durumunda bağ dokusunda yırtılmalar görülebilir.

Bu belirtileri gösteriyorsanız dikkat

Boyun fıtığının temel belirtisi boyun ağrılarıdır. Fıtığa bağlı olarak yaşanan ağrılar çoklukla sırta, kürek kemiğine, başın art tarafına ve parmak uçlarına vurur. Birebir vakitte bu bölgelerde uyuşukluk ve güç kaybı da gözlemlenebilir.

Boyun fıtığının en yaygın belirtileri;

– El hünerlerinde azalma,

– Duyu kaybı,

– Elektriklenme,

– Kol ve el kaslarında güç kaybı,

– Sırt, omuz ve kollarda ağrı,

– Reflekslerde zayıflama,

– Kol ve parmaklarda karıncalanma,

– Kolda incelme,

– Kas spazmı,

– Kulak çınlaması,

– Baş dönmesi,

– Yürüme zahmeti,

– Dengesizlik,

– İleri düzeyde idrar ve dışkı tutamama, yürümede zorluk görülebilir.

Teşhis ve tedavi tekniği

Hekiminiz kesin teşhis için röntgen sineması, MR ve Bilgisayarlı Tomografi (CT) formülünü kullanabilir. Röntgen sinemaları omurga yıpranıp bozuldukça ortaya çıkan kemik çıkıntıları ve disk aralıklarındaki daralmayı gösterebilir fakat diskin fıtıklaşmasını ya da omurilikten çıkan sonları gösteremez. Bu noktada en sağlıklı bilgi MR ile alınır. Tüm bunlara ek olarak elektrotanısal test çalışmaları yapılarak bir bel fıtığı sonucu oluşabilecek hudut hasarının bulguları aranabilir.

Tedavideki birinci adım hastanın eğitilmesidir. Hastaya hakikat duruş ve oturma durumu öğretilir. Ağır yükler taşımaktan kaçınmak gereklidir. Hastalar tedavi mühletince lokal ısı tedavisinden büyük fayda elde eder. İlaç tedavisi olarak ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler kullanılır. Seanslar halinde fizik tedavi uygulanır. Şayet hastanın fıtığı tedaviye yanıt vermiyorsa bu noktada cerrahi tekniklere başvurulur.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.