DOLAR 16,3040 -3.57%
EURO 17,2405 -3.55%
ALTIN 960,74-3,15
BITCOIN 344946-4,82%
İstanbul
22°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Havuz sonrası gözlerinizde batma hissine dikkat

Havuz sonrası gözlerinizde batma hissine dikkat

Temmuz 9, 2021 11:12
Havuz sonrası gözlerinizde batma hissine dikkat
0

BEĞENDİM

Yaz ile birlikte birçok hastalık geride kalsa da sıcak mevsimlere has apayrı hastalıklarda önemli bir artış gözlemleniyor. Bu hastalıkların başında gelen göz enfeksiyonları, bilhassa de havuz kullanımına bağlı olarak bir salgına dönüşebiliyor. Kelam konusu yaz ayları olduğunda kimi dış etkenler, göz hastalıklarının gelişmesine neden olur. Bilhassa de yazın sıcaklarından bunalan bireylerin tercih ettiği havuzlar, temizliğinden emin olunmadığında önemli sıkıntılara davetiye çıkarabilir.

Alerjik tepkilere hazırlıklı olun

En çok karşılaşılan sıkıntıların başında ise konjonktivit gelmektedir. Klorlama yahut farklı dezenfeksiyon süreçleriyle sterilizasyonu sağlanmayan havuzlardan bulaşan virüs, bakteri ve parazit üzere mikroorganizmalar sebebiyle ortaya çıkar. Genel olarak; gözlerde sulanma, yanma, kızarıklık, gözlerde batma hissi, kaşıntı, lens kullanılıyorsa zorlanma, göz etrafında yapışkan ince bir katman halinde kendini belirli eden konjonktivit sorunu tıpkı vakitte ışığa karşı hassasiyete sebep olur.

Bu şikayetleri yaşayan şahısların kesinlikle uzman bir göz hekimine başvurması gerekir. Zira ihmal edildiğinde çok daha önemli sıkıntılara sebep olabilir.

Yaz aylarında en sık vakit geçirilen alanlardan biri olan havuz, içinde barındırdığı klor sebebiyle beğenilen kıymetli sorunlara yol açabiliyor. Bunlardan bir başkası ise alerjik tepkilerdir. Bilhassa de alerjik bünyelerde ve hassas şahıslarda sıklıkla rastlanılan bu durumu engellemek için alınması gereken en kolay tedbir deniz gözlüğü kullanımıdır.

Kalıcı görme kaybına davetiye çıkarmayın

Havuzdaki klorun sebep olduğu göz hastalıklarından biri de kimyasal konjonktivittir. Bu durum havuzda çok fazla vakit geçiren bireylerde gözlemlenir. Zira havuzun az klorlanması üzere çok klorlanması da bu hastalığa sebep olabilir. Olağan konjonktivit ile emsal şikayetlerle kendini muhakkak eden kimyasal konjonktivit; gözlerde batma, yanma, kaşıntı ve ışığa karşı hassasiyete yol açar.

Havuzda bulunan mikroorganizmaların korneaya yerleşmesiyle birlikte kornea iltihabı gelişebilir. Saydam katmanında beyaz leke oluşabilir bu duruma şiddetli batma ve yanma eşlik edebilir. Hatta iltihabın çok ilerlemesi durumunda korneada delinme yaşanabilir. Bu durum görmede azalma ve hatta kalıcı görme kaybına neden olabilir. Bu tedbirlere kulak verin!

– Temizliğinden emin olunmayan havuzlara girilmemeli,

– Deniz gözlüğü kullanılmalı,

– UV ışınlarını filtreleyen güneş gözlükleri kullanılmalı,

– Havuz ve denize girerek gün sonunda atılabilen günlük kontakt lensler kullanılmalıdır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.