DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 359528-1,53%
İstanbul
23°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SICAK HAVALAR, KALP HASTALIKLARINA DAVETİYE ÇIKARTIYOR

SICAK HAVALAR, KALP HASTALIKLARINA DAVETİYE ÇIKARTIYOR

Temmuz 12, 2021 14:38
SICAK HAVALAR, KALP HASTALIKLARINA DAVETİYE ÇIKARTIYOR
0

BEĞENDİM

Sıcak havalar bazen olumsuz sıhhat problemlerini da beraberinde getiriyor. Kalp hastalıkları da bunların başında yer alıyor… Kalp krizi riskini arttıran sıcaklıkların birebir vakitte kalp damar hastalıkları ve tansiyon sorunlarını beraberinde getirdiğini söz eden Avrasya Hastanesi Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Habib Çil, bahisle ilgili kıymetli açıklamalarda bulundu.

Yaz aylarında kalbe daha çok iş düşüyor

Yaz aylarında kalp sıhhatinin bozulmasının en değerli sebebi sıcaklığın artmasıyla bedenin ısı istikrarını korumak için yaptığı düzenlemelerdir. Bu noktada dış ortamda değişen hava sıcaklığına karşılık bedende birtakım ısı dengeleme düzenekleri faal hale gelir. Terleme ve teneffüs yolu ile bedende sıvı kaybı meydana gelir. Kan deveranı artar ve beden sıcaklığı düşer. Fakat bu durum kan basıncının düşmesiyle sonuçlanır. Hasebiyle damarlara daha fazla kan pompalamak için kalbin iş yükü artar ve kalp süratli çalışmaya başlar. Kalp hastalarının ve kalp hastası olma riski taşıyan bireylerin sıcak havalarda ekstra dikkatli olmasını gerektiren durumlar bu biçimde özetlenebilir.

Sıcaklıklar ve sıcaklığın artmasıyla ortaya çıkan nem oranı tansiyon, kalp damar hastalıklarını ve kalp yetmezliğini tetikleyebilmektedir. Zira beden ısısını dengeleyen en değerli faktör kan sirkülasyonudur. Sıcak havalarda genişleyen kan damarları bedenin sıcaklığını düşürmeye çalışır. Fakat bu durum kalbi yormaya başlar. Kalbin pompaladığı kanın daha çok cilde yönelmesi, öteki organların işlevlerini sağlıklı bir formda yerine getirmesine mahzur olur. Sonuç olarak kalp yetersizliği olan bireyler için bu durum tehlikeli durumlara sebep olabilir.

Yapılan araştırmalar ve ortaya konulan istatistikler gösteriyor ki, yaz aylarında kalp krizi hadiselerinin sayısı artıyor. Bunun en büyük sebebi ise sıcaklığa bağlı olarak tuz ve elektrolit kaybı ile birlikte kanın pıhtılaşma oranının artmasıdır. Zira beden ısısını düzenlemeye çalışan beden terlemeye başlar. Bu durum terleme yoluyla birlikte tuz ve elektrolit kaybının yaşanmasına yol açar. Hepsi bir bütün formunda çalışan beden sistemi bu durumdan etkilenmeye başlar. Evvel damarlarda dolaşan sıvı hacmi azalır, sonra böbreklerden geçen kan ölçüsü azalmaya başlar. Bu noktada böbrek işlevlerinde bozulma meydana gelebilir. Beden böbrekteki değişimi azaltmak için böbrek üstünden husus salgılamaya başlar lakin bu durum damarların büzüşmesine ve ani tansiyon yüksekliğine yol açar. Tüm bunların sonucunda kalp krizi riski gelişebilir.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Üstte da belirtildiği üzere beden ısı değişimini dengelemek için terleme yoluna sarfiyat, büyük oranda su kaybetmeye başlar. Kalp krizi riskini tetikleyen olaylar silsilesi gerçekleşir. Bu noktada bilhassa de kalp hastalarının sıcak havalarda yaşanan su kaybını gidermek için bol bol su içmesi gerekir. Su içmek için susamayı beklemek kaide değildir. Münasebetiyle günde enaz 2,5 litre su ülküdür. Yaz aylarında kalp sıhhatini korumak için öncelikle yapılması gereken bol bol su içmektir. Bunun yanı sıra;

– Sıvı muhtaçlığı sudan karşılanmalıdır. Alkol yahut kafeinli içeceklerin suyun yerine geçemeyeceği üzere ziyanı vardır.

– Sıcaklığın en ağır olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya itina gösterilmelidir. Genel olarak sabah yahut akşamüzeri dışarı çıkılabilir.

– Güneş ışınlarının en dik olduğu saatlerde dışarı çıkıldığında kesinlikle tedbir alınmalıdır. Şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi kullanılmalıdır.

– Kıyafetler açık renkli, ince ve pamuklu olmalıdır. Cilde nefes aldırmayan dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır.

– Daha hafif yemekler tercih edilmeli, yağlı kızartmalardan ve baharatlı besinlerden uzak durulmalıdır.

– Kalp hastaları kesinlikle yaz öncesi doktora görünmeli ve ilaçları konusunda düzenleme gerekip gerekmediğini öğrenmelidir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.