DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 360065-1,68%
İstanbul
23°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bacaklarda geçmeyen ağrıların nedeni: Varis

Bacaklarda geçmeyen ağrıların nedeni: Varis

Temmuz 19, 2021 09:48
Bacaklarda geçmeyen ağrıların nedeni: Varis
0

BEĞENDİM

Varis en sık karşılaşılan damar hastalıklarından bir adedidir. Hem estetik tasaları hem de ağrıları beraberinde getiren varis, hayatı olumsuz etkilemektedir. Toplardamarların genişlemesi olarak tanımlanan varis, bedenimize giden kanı kalbe geri iletmekle vazifeli olan toplardamarların, kalıcı olarak uzamasıyla oluşur. Daha çok alt bacakta meydana gelen varis, birinci vakitlerde yalnızca manzara bozukluğu yaratsa da vakitle ağrılar ve kramplar eşlik eder.

Bayanlarda görülme mümkünlüğü daha yüksek

Bayanların %40, erkeklerin ise yaklaşık %25’inde görülen varisin ortaya çıkma sebebi toplardamar kapakçığının eski fonksiyonunu yerine getirememesiyle oluşur. Şöyle ki, toplardamarlar yer çekiminin tersine kanı aşağıdan üste hakikat kalbe taşır. Kanın geri dönmesini engelleyen ise kapakçıktır. Çeşitli sebeplerle kapakçığın bu vazifesi yerine getirememesi vakitle burada damarların genişlemesine ve varis oluşmasına yol açar.

Öbür bir sebep ise toplardamarın pıhtı sebebiyle tıkanması sonucunda kanın üste yanlışsız sağlıklı formda akmaması durumudur. Bu durumda kan üst çıkabilmek için daha çok baskı uygulamaya başlar. Daima tekrarlayan basınç vakitle varisin oluşmasına sebep olur. Varisin mümkün belirtileri;

– Bacaklarda görülen mor ya da mavi şişlikler,

– Bacaklarda ağrı,

– Bacaklarda yük hissi,

– Kaşıntı ve uyuşukluk hissi,

– Bacaklarda şişlik.

Varis oluşumunu tetikleyen faktörler; 50 yaş ve üzerinde olmak, uzun müddet ayakta durmak yahut bunu gerektirecek işlerde çalışmak, masa başı işte çalışmak ve uzun müddet hareketsiz kalmak, obezite, hamilelik, aile geçmişinde varis bulunması olarak sıralanabilir.

Varis hastalığının çeşitleri

Toplardamar yetmezliği bacaklarımızda büyüklükleri ve cilde yakınlıklarına nazaran 3 tıp varis oluşturur;

Büyük varis: Birincisi büyük varis olarak isimlendirilen ve ciltte bariz çıkıntılara sebep olan varislerdir. Büyük geniş kıvrımlar oluşturan, elle ve gözle basitçe fark edilebilen varislerin çapı yaklaşık 4 milimetre kadardır. Derinin altında oluştuklarından ciltte rastgele bir renk değişikliğine yol açmaz. Yalnızca damarın yeşilimsi rengini yansıtır. Ayakta durunca daha bariz hale gelen kabarık doku, yatıp bacaklar üst kaldırıldığında kaybolur. Büyük varislerin en değerli özelliği bu varislere bacaktaki ana damarlardan birinin kapak yetmezliğinin yol açmasıdır. Kapak yetmezliği olan bu damarların tedavisi, büyük varislerin de büsbütün yok olmasını sağlar.

Orta uzunluk varis: Öbür varis tipi orta uzunluk varislerdir. Kıvrımlı bir dokusu olan orta uzunluk varislerin boyutları 2-3 mm’dir. Cildin altında küçük çıkıntılara sebep olan orta uzunluk varislerin renkleri yeşil ve mordur. Bu varisler şahısta ağrı, kaşınma ve sızlama üzere sorunları beraberinde getiriyor. Orta uzunluk varisler köpük tedavisi ile tedavi edilir ve tekrarlanma mümkünlüğü düşüktür.

Kılcal varis: Son varis çeşidi ise kılcal varislerdir. Ciltte rastgele bir kabarıklık yaratmayan kılcal varisler genelde saç kılı inceliğinde olup kırmızı ve mor renklidir. 10 bireyden 5’inde rahatlıkla görülebilen kılcal varislerin büyük varislere dönüşme mümkünlüğü yoktur. Başka varis sorunlarında olduğu üzere yaygın olduğu durumlarda ağrı ve sızlama yapabilir. Tedavi ile büsbütün ortadan kaldırılır.

Varis oluşumunu önlemenin yolları

Sağlıklı ve hareketli bir hayat varisi önlemenin temel prensibini oluşturuyor. Bu eksende yapılacak birkaç prosedürle varis önlenebilir bir hal alıyor. Bunlar;

– Sporu hayatınızın bir kesimi haline getirin. Günde en az kesinlikle 30 dakikanızı spora ayırın. Ağır tempoda bir spor hayatınız olmasa bile yürüyüş üzere temel antrenmanları yapmayı ihmal etmeyin.

– Kanın bacaklardan kalbe ulaşmasını engelleyen en kıymetli faktörlerin başında çok kilolar geliyor. Ayrıyeten toplardamarlara kilo baskısı ve fazla kilolara bağlı hareket kısıtlanması varisin en kıymetli sebeplerindendir. Bunu engellemek için fazla kilolarınızdan hemen kurtulmanız gerekiyor.

– Belirli periyodlarda soğuk su uygulamayı ihmal etmeyin. Zira soğuk su damar duvarını büzüştürerek kanın kalbe ulaşmasını sağlar.

– Dinlenirken ayaklarınızı üst kaldırın. Bu sayede toplardamardaki basınç azalarak kanı daha süratli kalbe iletir.

– Bacak kaslarınızı çalıştıracak aktivitelerde bulunun. Asansör yerine merdivenleri kullanın ve sık sık bisiklete binin, pedal çevirin.

– Çok sıcaklardan kendinizi koruyun. Zira sıcak havalar toplardamarın genişlemesine yol açarak varis oluşumunu hızlandırır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.